İmplant Üstü Anında Porselen Kaplaması 2018-01-30T02:27:54+00:00

İmplant Üstü Anında Porselen Kaplaması

Tek diş eksikliği olan durumlarda basit bir şekilde lazerle gerçekleştirilen dikişsiz implant operasyonunu takiben geçici porselenin yerleştirilmesidir. İmplant operasyonuyla aynı gün veya 1 hafta içerisinde, gerekli diş ölçüsü alınıp sabit protez olan porselen yapılır. İmplant operasyonu sonrasında takılan Kaplamanın çiğnemeden uzak durması gibi ilave tedavi planlaması yapılabilir bu nedenle çene cerrahınız, tedavinizin planlamasında izlenecek en uygun yolu belirleyecektir.
Sabit protezler arasında dişin rengine en uygun materyal porselen, zirkonyum veya lamine kaplamalar olmaktadır. Porselen, metal alt yapılı ya da tam porselen (metalsiz) şeklinde yapılmaktadır. Daha doğal sağlam ve güçlü olması için seramik alt yapı olan zirkonyum da bu işlemlerde kullanılabilmektedir. İmplant üzerine kaplama uygulanırken, metal alt yapılı porselen ya da zirkonyum alt yapılı seramik kullanılmaktadır. Bilinen porselenlere göre insanlar bu işlem sonrasında sert bir şey çiğnemek istediğinde sorun yaşayacağını düşünse de, bu materyaller sert yiyeceklere dayanıklı olacak şekilde hazırlanan maddelerden yapılmaktadır

implant üstü anında porselen kaplama avantajları nelerdir ?

<• İmplant üstü porselen için aylarca beklemeye gerek kalmayacaktır. • İmplant sürecinin tamamlanması için sürekli çene cerrahına gitmeye lüzum olmayabilir. • Hızlı bir şekilde, önceki diş çiğneme rahatlığına kısmen kavuşulur • Işık geçirgenliği oldukça iyidir. Doğal dişlere benzer ve asıl dişler gibi estetik görünürler. • Sert darbelere, sakız gibi ürünlere ve yüksek ısıya oldukça dayanaklıdır. • Diş etiyle arasında bir sorun olmaz ve kolayca uyum sağlar. • Çene kemiğine yerleştirilen vidalar dışarıdan görülmemektedir, vida üzerine yerleştirilen kaplamalar sayesinde doğal diş gibi görünürler. • Diş etinde oluşacak sıkıntılara, tat alma duyularının kaybolması ve ağız kokusu oluşması gibi sorunlara neden olmamaktadır. • Ön ya da arka dişlerde fark edilmeyecek şekilde uygulanabilen bu yöntem sonrasında, rahatlıkla bu işlem yapılmamış gibi dişlerin kullanımı mümkün olmaktadır.

Bu işlem nasıl gerçekleştirilir?

Diğer yöntemlere göre oldukça farklı ve son teknoloji aletlerle uygulanırken, CAD – CAM teknolojisiyle birlikte bilgisayar destekli cihazlar ile bu porselen yapılar oluşturulmaktadır. Freze sistemi sayesinde de el değdirmeden sıfır hatayla bu cihazlarda üretilmektedir. Bu işlem oldukça kaliteli bir sonucu ortaya çıkarmakta ve ortaya çıkan sonuç oldukça hassas gerçekleşmektedir.

Hangi durumlara dikkat edilerek işlem gerçekleştirilir ?

İmplant üzerine hangi tipte protez yapılacağına karar vermek için öncelikle kişinin ağız yapısının uygunluğuna bakılmaktadır. Sonuçlara göre hangi tip protezin daha rahat kullanabileceğine karar verilir. Kişinin ağız yapısına göre implant üstüne porselen kaplamanın düşünülür. Bu uygulama için kişinin ağzındaki diş sayısı, kemik dokunun yeterli seviyede olup olmadığı, hastanın yaşı ve maddi durumu göz önüne alınarak işleme başlanmalıdır. Bu parametrelere göre kaplamanın çeşidi değişebilmektedir.

Tek diş için, implant üzeri kaplama uygulanması nasıldır?

Bu uygulamada kişinin tek diş eksikliği yaşadığında, diş olmayan bölüme uygun olacak bir implant diğer dişleri rahatsız etmeyecek ve koruyacak şekilde yerleştirilir. Bu implant yapısı üzerine porselen kaplama işlemi gerçekleştirilir. Porselen kron altına yerleştirilen implant, sadece diş kökü görevi görmektedir. Bir çok kişi implant üstü kaplamaların, daha parlak ve doğal görünmesi için metalsiz porselen, zirkonyum veya lamine kaplamaları tercih etmektedir.

Serbest sonlu durumlarda uygulama nasıl gerçekleşir ?

Çekilmiş olan dişin arkasında da başka diş olmadığında ya da bir kaç diş birlikte yan yana olmadığında bu durum serbest sonlu diş eksikliği olarak adlandırılmaktadır. Bu vakalarda kişinin 2 ya da daha fazla dişine implant yapılıp üzerine porselen köprü uygulaması gerçekleştirilir. Ancak 2 den fazla diş eksikliği durumunda, her diş eksikliği başına, 1 er adet implant yerleştirilmesine gerek yoktur. Sadece başına ve sonuna implant konulup, üzerine porselen köprü uygulamaları yapılabilmektedir.

Tam dişsizlik durumlarında nasıl ilerlemektedir ?

Bu tip çenelerde, kişinin isteğine bağlı kendisinin takıp çıkartabildiği, implant üzerine geçmeli çıtçıtlı protez adında yöntem yapılabilir. Bu yöntem 3 ya da 4 adet implant yerleştirilir, implantlar üzerine anahtar kilit şeklinde bir sistemle çalışan isteğe bağlı çıkarılan Protez sayesinde sağlanır. Protez, özel ve belirli sistemler yapıldığında, oynama yapmaz ve ağızdan ancak isteğe bağlı çıkar, çiğneme etkinliği tatmin edici seviyeye getirilir. Bu yöntem 3 ya da 4 implanttan daha fazla implant yerleştirilebilen çene kemik ve dişeti yapısı mevcutsa uygulanabilir.
Eğer implant sayısı artırılarak yeterli kemik miktarı varsa, daha etkin ve kuvvetli çiğneme isteniyorsa ve ayrıca estetik görünümün daha da iyileştirilmesi de isteniyorsa, o halde 6 veya 8 adet implant ve implant üstü sabit porselen kaplamalarla da çok daha konforlu bir yaşam sağlanabilir. Bu sayede daha çok sabit olan ve ağızdan çıkarılamayan implant üstü porselen kaplamalar tercih edilerek daha etkin bir çiğneme yaptırılabilir ve estetik daha güzel görünebilir.