Gülüş Tasarımı 2018-01-30T03:04:50+00:00

Gülüş Tasarımı

Güzel ve sağlıklı bir gülümseme insanda dikkat en önemli özelliktir. Bir ortama girildiğinde, bir konuşma yapıldığında yüzde şüphesiz en dikkat çeken yer ağızdır. Bu yüzden ağız ve diş sağlığı oldukça önemlidir.
Gülüş tasarımı, sanatın ve hekimliğin birlikte uygulandığı kişiye güzel ve estetik bir gülüş kazandıran bir çalışmadır. Uzman diş doktoru hem hastanın isteklerini dikkate alarak hem de kendi bilgi ve tecrübesini birleştirerek hastaya doğal bir gülüş tasarımı kazandırır. Diş yapısının bozuk olduğu, ön dişlerinde çürük olan, sararan ve kendi diş rengi sarı olan diş beyazlatma yönteminden yeterince tatmin olmayan kişiler için mükemmel dişlere sahip olabilmek artık çok kısa sürede sağlanabilmektedir.

Gülüşü etkileyen faktörler nelerdir

  • Yüz şekli
  • Cinsiyet
  • Dudaklar
  • Yaş
  • Dişler
  • Dişetleri

Gülüş tasarımının aşamaları nelerdir

• Gülüş tasarımına ilk olarak hastanın yüz şekli tespit edilerek girilir. Hastanın yüz hatları dişin hangi formda seçilmesi gerektiği belirlenir.
• Ağızın iç ve dış fotoğrafları çekilir. Fotoğraf özel ekrana yansıtılarak gülüş tasarımı için bu ekranda gülme hattı belirlenir.
• Dişlerin duruşu, yönleri değerlendirilir.
• Dişlerin boy oranları, yüzey dokusu ve karakterleri incelenir.
• Dişlerde hemen tedaviye başlamadan önce geçici tedavi gerçekleştirilir. Bu sayede dişlere hiçbir işlem yapmadan dişlerin en son nasıl görüneceği ortaya çıkmış olur. Bu aşamadan sonra dilenirse tedaviye devam edilebilir. Eğer hasta görüntüden hoşlanmadıysa gülüş tasarımı yeniden tasarlanır.

Porselen Diş Kaplama (Dijital Destekli)

Porselen diş kaplama son yıllarda oldukça popüler olan bir işlemdir. İlk çıktığı zamanlarda oldukça pahalıyken şimdilerde teknolojinin de gelişmesiyle her kesimden insanın tercih ettiği bir işlem olmuştur.

Porselen kaplama çeşitleri

Kaplama seçenekleri arasında bulunan yaprak kaplama gülüş tasarımı için bir hayli ilgi görmektedir. Yaprak kaplama yapmak için diş minesinin üzerinin biraz kazınması gerekir. Bu işlem kaplamaların daha iyi yerleştirilebilmesi içindir. Bu kaplamanın çok özenli kullanılması gerekir. Aksi takdirde ağızda koku ve yaralar meydana gelecektir.
Halk arasında porselen kaplama olarak bilinen protezler çeşitli nedenlerle kayıp dişlerin yerine konulan ya da ağızdaki estetik bozukluğun onarılması için yapılan uygulamadır. Takma dişler gerçek dişi olmayan kişilerin konuşma ve çiğneme fonksiyonlarını eksiksiz yerine getirebilmesi için yapılır. Çürük ya da onarılmayacak kadar hasar görmüş dişlerde uygulanan ilk işlem budur.
Porselen kaplama yapılırken amaç oldukça doğala yakın, kişinin yüzü ile uyum sağlayan, konuşma ve çiğneme işlemini düzgün bir şekilde yerine getirebilen ve uzun ömürlü doğal porselen diş yapmaktır. Bu işlem diş üzerinde hassas ölçümler yapılarak yapılan dişin diğer dişlere adaptasyon sağlaması için porselenlere el değmeden yapılır. Diş ve diş eti sağlığı için uygulanan bu işlem mükemmel bir iş çıkmasına ve porselenin uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.

Dijital destekli porselen kaplama

Bu uygulamanın en önemli özelliği kişiye özel ve özgü dişler meydana getirmektir. Hastanın diğer dişleri referans alınarak estetik, diğer dişlerle aynı renk ve doğal porselen diş olması için uğraşan makinalar kişiye özel ve uygun diş kaplamalar hazırlamak için özel olarak çalışırlar.

Metalsiz Estetik Porselen(E-max)

Estetik diş hekimliğinde oldukça önemli bir yerde bulunan empres kaplamalar yani metalsiz estetik porselen, cam seramikte pişirilmiş ve dayanıklılığı oldukça arttırılmış porselenlerdendir.

E-Max Özellikleri ve avantajları

İnsan vücuduyla en uyumlu ve en zararsız olan kaplama hammaddesinden birisi şüphesiz ki porselenlerdir. Empres kaplamada metal alt yapı kullanılmamaktadır. Alt yapı olarak metal değil de cam destekli porselen kullanılarak hastada meydana gelebilecek herhangi bir alerjik reaksiyon riski azaltılmış olur. Metalin ağızda yol açtığı kötü koku ve kötü tat, metalsiz estetik porselenlerle önlenmiştir. Aynı zamanda metal alt yapıda dişetlerinde meydana gelen rahatsız edici siyah gölgelenmelerin bu sayede önüne geçilmiş olur.
Oldukça yüksek derecede ışığı geçirme özelliğine sahip olduğu ve doğal dişlerden ayırt edilemediği için estetik porselen uzun süre kullanım vaad eder. Kaplamanın ışık geçirgenliği ve renk-ton uyumu oldukça iyidir. Kaplamada doğal dişin üzerinde meydana gelmiş olan tüm doğal çatlamalar beyaz renklendirmeler yapılarak yansıtılabilmektedir.
Metalsiz estetik porselen kaplamaların yüzeyleri cilalı olduğu için plak birikimini bir hayli zorlaştırır. Bu sayede diş etleriyle çok iyi bir uyum sağlar ve diş eti çekilmesi gibi bir problem yaşanmaz. Açıkta diş yüzeyi kalmayacağı için çürük oluşumunun da önüne geçilmiş olur. Bu tarz sorunlar metal destekli olan kaplamalarda sıklıkla yaşanır.

E-max uygulama hangi dişlerde kullanılmalıdır?

Metalsiz estetik porselen kaplama en çok ön kesici dişlerde uygulanmaktadır. Hasta bu bölgeyle ilgili oldukça kaygı duyar. Bunun yanında diğer bir uygulama alanı ise küçük azı dişlerdir. Empres kaplama arka bölge dişlerinde ve fazla diş eksikliğinin bulunduğu bölgelerde uygulanmaz.
Empres kaplama özenli bir hazırlık ve yoğun bir çalışma gerektirir. Bu tedavinin işinde uzman insanlar tarafından yapılması estetik porselen yapımı için önemli bir durumdur. İşlemin uzun ömürlü olmasını sağlar.

Zirkonyum (Güçlendirilmiş Porselen)

Zirkonyum beyaz metal ve ışık geçirgenliği olduğundan dişler tam doğal görünüm sağladığından gülüş estetiği için çokça tercih edilir. Önceki zamanlarda kullanılan kaplamalar şeffaflık sağlamadığı için doğal görüntü sağlamazken, ışık geçirgenliği nedeniyle zirkonyumlar oldukça doğal görünürler. Doğal durmasına etki eden diğer bir unsur ise, ağız ve diş dokusuyla kısa sürede tamamen uyumlu hale gelmesidir.
Zirkonyum yapıldıktan sonra ağız ve diş dokusuyla birebir uyum sağlar. Diğer kaplamalarda olduğu gibi kaplama yapıldıktan sonra diş etlerindeki mor görüntü oluşmadan oldukça sağlıklı diş ve diş etlerine sahip olunmaktadır.

Zirkonyum diş

Özellikle diş hekimleri kaplama yaptırmak istediğini söyleyen hastalara zirkonyumu önermektedir. Tamamen doğal, dişeti dokularına kolay uyum sağlaması, kırılmalara karşı dirençli olması ve ışık geçirgenliği sebebiyle zirkonyum diş tercih edilmektedir. Ayrıca çiğneme sırasında doğal dişlere en yakın malzeme dayanımına sahip olması sebebiyle, çiğneme esnasında kolay alışma açısından da tercih sebebi olabilir.
İki ya da üç dişin eksik olması ve gerekli kalınlık sağlanması sonucunda köprü uygulaması gerçekleştirilebilir. Zirkonyum, dişeti dokusu için alerji olasılığı düşük bir malzemeden yapılır. Doku uyumlu olması nedeniyle ağız kokusu da oluşturmaz.

Maliyeti

Zirkonyum diş ithal edildiğinden oldukça maliyetlidir. Fakat sağlık, estetik ve dayanıklılık açısından diğer birçok kaplama ve protez dişten daha kullanışlıdır. Pahalı olmasına rağmen özellikle son zamanlarda hekimler ve hastalar tarafından sağladığı avantajlardan, gülüş estetiği ve sağlığı için sıklıkla tercih edilmektedir.
Birden fazla sektörde kullanılan bu maddenin, diş sektöründe çok daha verimli ve üretken bir şekilde kullanıldığı görülmektedir. Pahalı olmasının yanında zirkonyum diş başka dezavantaj barındırmaz. Zirkon doğadan temin edildiği için fiyatları yüksektir. Zirkonyum dişin bu kadar pahalı olmasının diğer bir sebebi ise de laboratuvarlarda özel işçilikle üretiliyor olması. Zirkonyum diş fiyatları, zirkonyum kalitesine göre değişmekle birlikte laboratuvar işçiliği ve hekimin fiyat tarifesine göre de değişmektedir. Ancak her geçen yıl daha da maliyeti düşen zirkonyum diş, daha beyaz ve sağlıklı dişlere sahip olmak isteyenleri oldukça sevindirmektedir.