Gömülü Diş Operasyonu 2018-01-30T01:20:29+00:00

Gömülü Diş Operasyonu

Gömülü diş, ağızda ve çenede yeri olmasına rağmen vaktinde çıkamamış olan dişlere denir. Gömülü dişler çene kemiğinde kalabildiği gibi yumuşak dokunun içinde yani dişetinin içinde de kalabilir. Dişin bir kısmının göründüğü kalan kısmının da yumuşak doku (dişeti) içinde olduğu dişlere de yarı gömülü diş denir.

Diş neden gömülü kalır

Dişin gömülü kalmasında birden fazla sebep olabilir. Bunlardan ilki genetik faktörlerdir. Daha sonra yan dişin bu dişin önüne geçerek çıkmasını engellemesi, çene darlığı, küçük çene-büyük diş, erken çekilen süt dişleri sonucu daimi dişlerin boşluğa kayması ve çürük dişlerin tedavi edilmemesi gibi birçok sebeplerden dolayı dişler gömülü kalabilir.

Gömülü diş tedavisi nasıl olur

Gömülü dişler estetik açıdan önemli yerdelerse mutlaka tedavi edilmelidirler ve çene ark diziliminde yerini almalıdırlar. Gömülü diş ortodonti tedavi ve diş cerrahisi veya da dişeti cerrahisi operasyonlarıyla birlikte çene arkı içinde yerine getirilebilir. Eğer yerine getirilmeyecek durumdaysa gömülü diş operasyonuyla çekilir ya da sık sık takibi yapılarak yerinde de bırakılabilir.

Gömülü diş nasıl çekilir

Gömülü diş çekilmesi için öncelikle etrafının incelenmesi gerekir. Etraftaki dişlerin, kemiklerin bu çekimden etkilenip etkilenmeyeceğine bakılır. Gömülü dişler, alt çenede çene siniri ve dudak sinirine yakınlığı, üst çenede sinüse olan uzaklığı, kistik veya tümoral yapının içinde ulunup bulunmadığı, kanamalı bir yapının içinde bulunup bulunmadığı, gömülü diş kökünün eğriliği veya kıvrıklığı, öndeki dişe olan olası çürük veya sinir hasarı, dil sinirine yakınlığı, gömülü dişin yönü ve konumu çok ayrıntılı olarak ele alınması gereken durumlardır. Başarılı bir operasyonla, lokal anestezi ya da genel anestezi uygulanarak gömülü diş operasyonu yapılarak, gömülü diş çekilir ve çevre dokular çok özenli şekilde korunur.

Gömülü Dişler Ortodontik Tedaviden önce çekilmeli midir?

Gömülü dişler, değişik pozisyonlarda çene kemiği içinde veya dişeti altında gömülü kalmıştır. Bunlar pozisyonlarına göre, önündeki dişleri sıklıkla sıkıştırmaktadırlar, öndeki dişleri sıkıştıran dişler, çenedeki dişlerden en zayıf hareket edebilen ön dişlerde çapraşıklık oluşturma ihtimali büyüktür. Bu çapraşıklık yüzünden ortodontik tedavi sonucu gecikir ve bozulabilir, diş çürüme ihtimali artar, dişlerde anormal sararma ve renklenmeler oluşabilir, dişeti hastalıkları gibi daha birçok rahatsızlıklar oluşabilir. Ayrıca ortodontik tedavi öncesinde alınan gömülü dişler sayesinde, ortodontik tedavi daha kısa sonuç verebilir, tedavi bittikten sonra eski kötü çapraşıklığa geçmeye çalışmaz. Bu nedenle hastayı ortodontistin yönlendirmesine ihtiyaç duyularak gömülü diş operasyonları sıklıkla ortodontik tedavi öncesi yapılır.

Sürmemiş Dişlerin Sürdürülmesi (Çıkmayan Dişler)

Dişler çenede gömülü ise, önce röntgen çekilir ve gömülü olan dişin oradan çıkarılma ihtimali varsa ve komşu dişler de bu gömülü olan dişin hareketi sırasında sorun yaşamayacaksa, hastanın durumu ve yaşı ne olursa olsun gömülü dişi oradan çıkartılır.

Sürmemiş dişin çıkarılması

Sürmemiş dişlerin, sürmesi ve çenede yerini alması için gerekli aralık varsa, çok çeşitli yöntemlerle dişler sürdürülebilir.

1. yöntem, öncelikle denenmesi gereken yöntem, sürmesi planlanan diş için yeterli yer varsa, öncelikle dişeti lazerle kapak gibi alınır, sonrasında diş üzerinde dişin çımasını engelleyen kemiğe küçük bir pencere açılıp dişin sürme yolu rehberliği hazırlanır. Bu rehber yol sayesinde gömülü diş sürebilir ve çene arkı dizilimi içinde yer alabilir.

2. yöntem, eğer ki gerekli incelemeler sonucunda, dişin bu rehberliğe rağmen sürmesi mümkün görünmüyorsa çene cerrahisi uzmanı küçük bir operasyonla dişi açığa çıkarır ve üstüne bir tel yapıştırır, ortodontist ise bu yapışan tel yardımıyla o gömülü dişi kontrollü kuvvetle normal diş yerlerine almaya çalışır. Çenede bulunan tüm dişlere braket uygulanır. Braketin içinden uyumlu titanyum teller geçirilir. Bu braketler belirli aralıklarla sıkılarak çıkmamış dişlerin çıkması sağlanır. Bu tedavi süreci kişiden kişiye değişiklik göstermekle birlikte 1 ile 3 sene arasında sürebilir.

3. yöntem olarak da eğer ki gömülü diş ortodontik tedavi ve çene cerrahisi operasyonuyla sürdürülebilir pozisyonda değilse, o gömülü diş için de çenede yeterli yer var ise gömülü diş sağlam olarak çıkarılmaya çalışılır, boşluktaki yere o diş için çene kemiği içine yuva açılır ve diş nakli gerçekleşebilir. Bu sayede gömülü diş, diş nakliyle, çene içindeki yeri almış olur.

Bu işlem neden yapılır

Hiçbir yapay diş, ne kadar kaliteli olursa olsun insanın kendi dişi gibi olmaz. Eğer sürmemiş dişin çıkması beklenmeyip oraya yeni dişler yapılsa bir gün mutlaka o dişle alakalı bir sorun çıkabilir. Bu tedaviyle çıkmamış dişler çıkarılıp, daha sağlıklı bir ağıza sahip olmak amaçlanır.
Hiçbir diş hekimi, çene cerrahisi uzmanı veya ortodontist, ilk olarak diş çekmeye yeltenmez. Olabildiğince o dişi kurtarmaya çalışır. Başka dişlerin, insanların kendi dişleri gibi olmayacağını bilir. Bu nedenle hekimler, ilk olarak sürmemiş, çürümüş, yamuk çıkmış dişleri çekmek yerine o dişi olabildiğince kurtararak yerine getirmeyi hedefler ve gerekirse de uzman diş hekimlerine yönlendirirler. Bu da ileri zamanlarda daha sağlıklı bir ağız ve daha sağlıklı dişler için atılmış önemli bir adımdır.