Estetik Diş Hekimliği 2018-01-30T02:58:05+00:00

Estetik Diş Hekimliği

Estetik kelimesi Yunanca’dan gelir ve duyular, algılamak anlamı taşır. Dişteki şekil, renk ve konum bozuklukları estetik açıdan rahatsızlık uyandıran bir durumdur. Dişlerin güzelliği estetik açıdan çok önemlidir. Dişler, bir insanın görüntüsünde en önemli ve en dikkat çekici unsurdur.
Bazı insanların doğuştan dişleri bozuk olabilmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte bu bozukluklara farklı farklı çözümler bulunabilir. Örneğin diş teli, hastaların bozuk olan dişlerinin onarılmasında kullanılır. Biraz zahmetli ve acılı bir uygulama olarak bilinir. Fakat tedavi bittiğinde çok güzel sonuçlar verir. Bunun yanında estetik diş dolguları, zirkonyum, lamine ve porselen kaplamalar diş estetiği açısından hızlı ve etkili olmakla birlikte önemli bir yere sahiptir. Son zamanlarda dişler bu malzemelerden yapılarak daha estetik bir görünüm kazandırılmak amaçlanır.

Çarpık (Çapraşık) Dişlerin Operasyonla Düzeltilmesi

Çarpık Dişlerin Tek Operasyonla Düzeltilmesi

Normalde tel tedavisi ile 2 yılda düzeltilebilen dişlerdeki bozukluk ve çapraşıklıklar, bazı hastalarda tek bir özel operasyonla tek seansta düzeltilebilmektedir ve operasyon sonrasında yalnızca 1 aylık sürede dişlerde sabitleyici tel kalması yeterli olabilmektedir.
Üst çene öndeyse ve ya alt çene gerideyse, bunun düzeltilmesi için dişlerin artık son halini alacağı buluğ çağı beklenir. Her yaş aralığında yapılabilir fakat en güzel sonuç verecek olan zaman dilimi buluğ çağıdır. Dişlerde bulunan basit bir çarpıklıksa 12 yaşından itibaren veya öncesinde de tedavilere başlanabilir. Fakat alt çenede öne doğru büyüme varsa tedavi için 6 – 7 yaş geçirilmemelidir. Günümüzde ağızda ne sorun olursa olsun birçok farklı yöntemle düzeltilebilmektedir.
Tek seansta çarpık dişleri düzeltmek mümkün

Hangi Durumlarda Tedaviye ihtiyaç duyulur?

• Bariz belli olan ya da olmayan bozuk/ çarpık dişlerin düzeltilmesi için tedaviye geç kalınmaması gerekir. Diş kontrolleri düzenli yapılmalıdır ki dişlerde meydana gelen veya gelecek olan her türlü bozulmadan haberdar olunsun.
• Gülümseme esnasında diş etleri fazla görünüyorsa ve diş boşlukları çok fazla belli oluyorsa bir uzmana danışmak gerekir.
• Eğer ısırma ve çiğneme problemi yaşanıyorsa bir hekimden yardım almak en doğrusu olacaktır.
• Çene eklemlerinden devamlı olarak ses geliyorsa ya da çene kilitlenmeleri yaşanıyorsa dişlerinizin tedaviye ihtiyacı var demektir.
• Ağızda herhangi bir diş boşluğu varsa ve dişlerde o tarafa doğru bir kayma gözleniyorsa, diş tedavisi en kısa zamanda gerçekleştirilmelidir.

Diş Boyu Uzatarak Diş boyu Kısalığının Çözümü

İnsanlar kısa diş sorunundan oldukça rahatsız olduğu halde bir türlü diş hekimine başvuramıyor. Kısa dişlerin uzatılması bir çok yöntemle yapılabilmektedir ancak öncesinde detaylı bir diş dişeti ve çene kemiği analizi şart. Diş kısalığı dişeti fazlalığından kaynaklanıyorsa, Lazerle Dişeti Estetiği sayesinde, Diş boyu uzatılabiliyor. Dişler kısa ise ortodontik tedaviyle veya cerrahi operasyonla dişlerin boyu uzatılabiliyor. Dişler kısa ve dişetleri de küçük ise, dişlere yapılan çeşitli Kaplamalar (Lamine, Porselen, Lumineers, Zirkonyum) sayesinde Dişler uzatılabildiği gibi istenilen Estetik Gülüşler ve Diş şekilleri de verilebilmektedir.
Ya işlemin acılı olmasından korkuyor ya da bunu diş hekimine gitmek için sebep olarak görmüyor. Aşağıda bu yöntem için birkaç çeşit seçenek bulunuyor;

Mock- up uygulaması:

Yapılan uygulama deneme amaçlı yapılıyor. Bu hastanın ağzında birkaç gün kalıyor ve hasta beğenirse kalıcı olarak yapılıyor.

Waks- up uygulaması:

Bu uygulama mum yardımıyla yapılıyor. Deneme süreci bu şekilde gerçekleştiriliyor.

Dijital tasarım:

Hastanın fotoğrafı çekiliyor ve bilgisayara aktarılıyor. Burada hastaya diş eklenerek görüntünün nasıl olduğuna bakılıyor.

İnsanın ağzında kısa diş de olsa, eksik diş de olsa mutlaka bunun için bir hekime başvurmalı. Ağız sağlığı, insanın yaşam kalitesini yükseltmede oldukça önemli.

Ortodontik Tedavi (Diş teli)

Ortodonti kelimesi Yunanca’dan gelir ve düzgün dişler anlamını taşır. Ortodonti tedavisi sadece dişlerin düzeltilmesi değil çenenin, damağın, dudakların ve hatta yanakların bile düzeltilmesi anlamına gelir. Ortodontik tedavi, bu alanda diş hekimliğinde uzmanlık eğitimi almış Uzman Diş hekimleri olan Ortodontistler tarafından sıklıkla uygulanmaktadır.
Ortodontik tedavinin yegâne amacı çenedeki uyumsuzluğu, dişlerdeki çarpıklığı düzeltmektir. Gülüşe estetiklik katmaktır.

İlk muayene

Çocuk doğduğundan itibaren ortodontik tedavi görmesi gerekmektedir. İlk ortodontik tedavisini 7 yaşında olmalıdır. Bu yaşta olan muayenedeki amaç çocuğun çene yapısında ve diş yapısında bir sorun olup olmadığını saptamaktır. Bu konuda erken teşhis önemli olduğu için bu yaşlarda ortodonti tedavisine başlamak oldukça önemlidir. Tabi ki tedavi sürecine bu yaşlarda girilmemelidir. Bunun için 11 – 12 yaş beklenmelidir. Dişler iyice yerine oturmalıdır. Ondan sonra çocuklar için ortodonti tedavisine başlanmalıdır.
Aslında ortodonti tedavisi sadece çocuklar için uygulanan bir tedavi değildir. Her yaştan hastanın tedavisi üstlenilir.

Diş Teli Tedavisi

Diş teli, gömülü ya da çarpık dişlerin kendi yerlerine oturtulması için kullanılır. Dişe bir yapıştırıcı yardımıyla braket takılır ve braketleri içerisinden teller geçirilir. Bu teller zaman zaman sıkılarak dişlerin yerlerine oturması sağlanır.
Diş teli tedavisinde görünmeyen/ gizli diş teli kullanılabildiği gibi metal, plastik ve porselen malzemeler de kullanılabilir. Eğer diş telinin görünümünden hoşlanmıyorsanız görünmeyen/ gizli diş teli kullanılmanız önerilir. Görüntüyü önemsemiyor ve sağlamlığı önemsiyorsanız metal diş teli kullanmak daha dayanıklı olacaktır.
Tedavi süreci 8 ay ila 30 ay arasında değişiklik göstermektedir. Bu hastanın ağız yapısına ve tedaviye devam edip etmemesine ve Ortodontistin dişse hareket yöntemlerine göre değişir. Tedaviye düzenli devam ettiği sürece diş tellerinden kısa sürede kurtulacaktır.