Estetik Diş Dolgusu 2018-01-30T15:53:12+00:00

Estetik Diş Dolgusu

Dolgu işlemi bazen gülüş estetiği için bazen de kırık, çatlak, aşınma ya da çürük olan dişe yeniden çiğneme yetisini verme ve diş olma görevini yeniden kazandırmak için yapılan bir uygulamadır.
Estetik diş dolgusu için kişinin dişi ile dolgu maddesinin bire bir aynı renge ve anatomik şekle getirmeye sağlayan özel bir dolgu maddesi sayesinde dişle dolgu maddesinin birebir renk örtüşmesi sağlanır. Dişin bozuk yapısını ve çürüklerini gizleyerek insanın kendi dişiymiş gibi görünmesini sağlar. Tedavi süreci tamamen ağrısız olarak atlatılabilir.

Ayrık Dişlerin Estetik Diş Dolgusu ile Kapatılması

Diastema adı verilen iki diş arasında oluşan boşluk yani ayrık dişler, diş boyutlarının farklı olması durumudur. Bu durum genetik sebepler neticesiyle insanların karşısına çıkabilir fakat tedavi edilebilmektedir. Sağlık açısından bir zararı olmasa da estetik açıdan görüntü bozukluğuna sebep olabilmektedir.
Ayrık olan dişler gülüş estetiğini bozarak kişileri oldukça rahatsız eder ve yaşam kalitesini düşürür. İnsanlar toplumda gülmekten çekinip ağızlarını sürekli kapalı tutmaya çalışırlar. Dişleri ayrık olan insanlar bazı harfleri ve kelimeleri söylerken de zorluk çekebilmektedirler. Ayrıca dilin diş ayrıklarına girerek hasar görmesi de kaçınılmaz bir durumdur.

Diş ayrıklığının nedeni

Dişin ayrık olması diş boyutlarıyla çene ark boyutunun orantısız olmasından kaynaklanır. Bunun yanında diş ayrıklığının diğer sebebi de genetik olaylardır. Diş ayrıklığı genetik olarak kişiden kişiye atlar.

Diş ayrıklığının tedavisi

Ayrık dişlerin tedavisinde ortodonti tedavisi, yaprak porselenle diş kaplaması ya da dişlere estetik diş dolgusu uygulayarak diş ayrıklığına tedavi bulunabilir. Bunun yanında dişin yapısına zarar vermeden hızlı çözüm olan estetik kompozit dolgu uygulamalarla da diş ayrıklığı tedavisi yapılabilir. Bu tedavi yöntemi diş üzerinde herhangi bir aşındırma yapmadan son derece sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilen bir tedavi şeklidir.

Ayrık dişlerin estetik yardımıyla giderilmesi aşamaları

• Öncelikle bu noktada ilk uygulama olarak estetik kompozit uygulanır. Uygulanmadan önce dişlerin arasında et perdesi varsa bu lazer yardımıyla alınır. Daha sonra yavaş yavaş ayrık diş estetik için estetik kompozit uygulamasına geçilebilir.
• Estetik Kompozit Dolgu yapılırken dişin mine tabakası kesilmez ve diş korunmuş halde işlemler uygulanır.
• Eğer diş etleri bu bölge için fazla yer kaplıyorsa, o bölgedeki diş etleri lazerli diş eti estetiği işlemi yardımıyla tamamıyla alınır ve estetik kompozit işlemi için yer açılır.
• Dişlerde aşınma işlemi yapılmadığı için herhangi bir ağrı, sızı meydana gelmez. Bunun için de uygulama esnasında anestezi kullanmaya gerek kalmaz. Uygulama kısa sürede ve tek seansta gerçekleştirilir.
• Bu uygulama sonucunda sağlıklı bir gülüş meydana gelmiş olur.
• Düzenli bakımı yapıldığı takdirde ayrık kapatma estetiği uzun ömürlü sorunsuz bir şekilde kullanılabilir.

Beyaz Diş Dolgusu (Çürük ve Dolgu Gereksinimi)

Estetik dolgu ne zaman yapılır

Estetik dolgu, çürük varsa, diş kırılmışsa ya da renk farklılıkları yaşanıyorsa estetik dolgu yapılır. Ancak diş etlerinde bir bozukluk veya kayıp varsa bunun için estetik dolgu değil estetik protez de önerilebilir.
Gerçeğe daha yakın olduğu için son zamanlarda estetik dolgu denince akla estetik kompozit dolgular gelmektedir. Bu dolgular oldukça sağlam ve estetik görünüşe sahip malzemelerden yapılmışlardır. Kompozit dolgunun malzemesinin kaliteli olması, dişle daha iyi uyum sağlamasına ve dişin o malzemeyi daha kolay benimsemesine sebep olur. Estetik dolgu çürük diş dolgu için kullanılan bir dolgudur. Herhangi bir sebepten kırılmış dişlerin onarılması için de kullanılır.

Tedavi süresi ne kadardır

Beyaz dolgunun süresi yapılacak diş sayısına göre değişiklik gösterir. Doğal dolgu- beyaz dolgu özenli şekilde estetik diş doktoru tarafından yapılması gereken bir dolgudur. Belirli şartlar sağlandığında, ağızdaki bütün dişlerin dolguları aynı anda tek seasta da yapılabilir.

Estetik dolgu aşamaları

• Öncelikle çürük diş dolgu yapılacağı için çürük dişin bulunduğu yere lokal anestezi yapılarak diş uyuşukluğu sağlanır.
• Dişin etrafında ve dişte bulunan bütün hasarlı doku temizlenmelidir. Bu dokular temizlendikten sonra dişin etrafında bulunan sinirlerin zarar görmemesi için koruyucu bir malzeme kullanılır.
• Dolguyu dişe bağlayan ajanın iyice sürülmesi gerekir. Eğer bu ajan yeterince sürülmezse veya fazla sürülürse, dolgu tam olarak yerine yapışmaz ilerleyen zamanlarda dolgu yapılmış dişin içine bakteriler sızarak çürük oluşumu tekrar etmiş olurlar.
• Dişe uygun renkte olan dolgunun renk seçimi yapıldıktan sonra dişe özel şekil verilerek estetik dolgu uygulanır. Bu dolguda kullanılan kaliteli malzemeler dolgunun uzun vadede gönül rahatlığıyla kullanılmasını sağlanması hedeflenir.
• Dolgu yapıldıktan sonra gerekli işlemler gerçekleştirilir ve en son cila atılarak estetik dolgu işlemi sonlandırılır.
• Dolgu olan dişe de diğer dişlere yapılan bakımın aynısı yapılmalıdır. Düzgün bakımı yapılmadığı takdirde dişin uzun süreler kullanılması beklenmemelidir.