Doç. Dr. Birkan Özkan2018-03-12T12:29:32+00:00

Doç. Dr. Birkan Taha Özkan

mersin uzman diş doktoru doç. dr. Birkan Taha Özkan

Uzman Diş Doktoru
Doç. Dr. Birkan Taha ÖZKAN
Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı

Uzman Diş Doktoru, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı olan Doç. Dr. Birkan Taha ÖZKAN, 1980 yılında Tarsus’ta doğmuştur.
2003 yılında Selçuk Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde temel eğitimini tamamlamış, Üniversite öğrenimi sırasında Avrupa Diş Hekimliği Öğrencileri Birliği (EDSA) resmi Türkiye delegeliğini yapmış, aynı yıllarda Amerika’nın köklü üniversitelerinden Texas – Houston üniversitesini burslu olarak kazanmıştır.

Diş Hekimliğinde Uzmanlık Eğitimine Selçuk Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Anabilim Dalında başlamıştır. Uzmanlığı sırasında, devlet bursuyla master’ını Finlandiya’nın Oulu Üniversitesi Çene Yüz Cerrahisi Bölümünde yapmıştır. İran’da , Shahid Bhaesti Üniversitesi, Azad Üniversitesi ve Shiraz Üniversitesinin Çene-Yüz Cerrahisi ve Kafa-Çene-Yüz Cerrahisi Hastanelerinde, çok sayıda Çene-Yüz operasyonları uygulayarak uzmanlığını tamamlamıştır.

Akademik hayatıma Yardımcı Doçent olarak, Yüzüncüyıl üniversitesinde Van’da başlamıştır. Yüzüncüyıl üniversitesinde bir çok yeniliğe imza atmış, Çene Cerrahisi Anabilim Dalını kurmuş, uzun süre Anabilim Dalı Başkanlığı yapmıştır. Üniversitenin Bilim Ödülü’ne layık görülmüş, çok sayıda ulusal ve uluslararası seminer ve konferanslara öncülük etmiş, konuşmacı ve oturum başkanı olarak katılmıştır. Türkiye’de çok kapsamlı Çene Cerrahisi adında bir kitap yazmış, 11.000 sayfalık İngilizce çevirilerini de yaparak basıma hazır hale getirmiştir. Kendine ait ”özgün bir çok cerrahi teknik” uluslararası literatüre geçmiştir. Uluslararası bilimsel bir derginin baş editörlüğünü 4 yıldır sürdürmüştür. Doçentlik unvanını aldıktan sonra Yüzüncüyıl Üniversitesi’ndeki görevinden istifa etmiş ve akademik hayatıma Toros üniversitesinde devam etmektedir. Akademisyenliğinin yanı sıra, 2016 yılı sonundan beri Özel Muayenehanesinde Klinisyen olarak da hizmet vermektedir.

Ulusal ve sosyal sorumluluk kapsamında, hem akademisyen hem de klinisyen kimliğiyle, mesleki bilgilendirme amaçlı, ulusal ve uluslararası platformlarda, birçok ulusal TV ve radyo program davetlerine katılıp bilgilendirme yapmaktadır. Ulusal TV medya, halka doğru bilgiyi aktarmak adına, şahsını bilirkişi olarak birçok programa davet etmekte ve görüş almaktadır. Makaleleri, yerli ve yabancı basında da yer almıştır.

3 yıl önce Mersinde, kendine ait özel Diş Kliniğini kurmuştur. Ulusal ve uluslararası kalite standartlarında kurulmuş olan kliniğin hasta portföyü, Mersin temelli olduğu kadar, Akdeniz, Ülkemizin çeşitli illerinden ve Avrupa ve Amerika ağırlıklı yurt dışından yabancı hastalara da hizmet vermektedir. Yabancı dil olarak İngilizce, Almanca ve Fince bilmektedir.

Kliniğinde, 1 Uzman Diş Doktoru olarak kendisi ve 7 yardımcı personel ekibiyle, teknolojik ekipmanlar eşliğinde, Diş ve Çene Estetiği tedavi hizmeti vermektedir. Butik ve konsept bir klinik olarak kurulan Klinik, 2 Diş hekimliği Kliniği, Ameliyathane, Ameliyat öncesi Masaj Odası, Müze, Bekleme Salonu ve Ameliyat sonrası Dinlenme birimi olmak üzere toplam 400 metrekarelik alanda hizmet vermektedir. Diş Hekimliği tedavilerinden, Estetik Diş Hekimliği Tedavileri, Dikişsiz İmplant Operasyonları, Gülüş Estetiği ve Çene Estetiği üzerine yoğun çalışmaktadır.
Hekimlik alanındaki 17 yıllık mesleki tecrübesinin ötesinde sportif, sanatsal faaliyetler ve teknik becerileri de içeren pek çok hobisi bulunmaktadır.
Birkan ÖZKAN aynı zamanda üretici ve sanatçıdır. Kendisine ait atölyede cerrahi el aletleri, kil ve ağaçtan oymacılık ve işlemecilik üzerine sanatsal tasarım ürünleri üretmektedir.
Söz müzik ve icra ettiği 45 eseri mevcut olmakla birlikte, 2014 yılında söz – müzik ve icra kendisine ait olan “Aşk Üstü Aşk” Albümünü çıkarmıştır. Video Klibi de yayınlanmıştır. 1997 yılında, TRT’nin düzenlediği Türk Sanat Müziği solo yarışmasında 60 yarışmacı arasında 3.’lük alırken; 2000-2003 yılları arasında Avrupa Diş hekimliği Öğrencileri Topluluğunun (EDSA) Sırbistan, Yunanistan ve Slovenya’ da her yıl olağan olarak düzenlenen Uluslararası Mini-Eurovizyon Şarkı Yarışmalarında Türkiye’yi temsilen 3 kez birincilik ödülü almış; Hobi amaçlı keman ve piyano çalmaktadır.
TRT, bir başarılı bir hayat öyküsü şeklinde Hayat Belgeselini yapmış ve yayınlamıştır. Sosyal Sorumluluk projelerine de destek vermektedir.
Mersin Cumhuriyet İlkokuluna Teknolojik sınıf yaptırarak, çocuklarımızın eğitimini en üst teknolojik alt yapıyla tanıştırmaya çalışmıştır.