Diş Koruma işlemleri 2018-01-31T02:06:48+00:00

Diş Koruma

Farklı şekillerde uygulanan birden fazla diş koruma işlemi bulunmaktadır. Diş koruma işlemleri, diş koruma önemi açısından düzenli ve güvenilir yerlerde yapılması gereken uygulamalardır. Temiz ve özenli yapıldığı takdirde diş sağlığı açısından oldukça önemlidir. Yapılan araştırmalar dikkat edilmeyen diş sağlığının, bağışıklık sisteminin çökmesine hatta kalp krizine dahi sebep olabildiğini göstermektedir. Diş ve diş eti rahatsızlıkları yaşayan kişilerin kalp krizi ve felç geçirme ihtimali %25 daha fazladır.

Diş Taşı (Tartar) Temizliği

Diş Taşı nasıl oluşur?

Diş taşı, yenen besinlerin ve tükürük salgısında bulunan bir iyonun birleşmesiyle dişlerin aralarında ve arkasında birikerek taşlaşmasıdır. Besinlerle gelen bakteriler zamanla dişlere zarar verir ve sonrasında çürük oluşumu başlar. Diş taşları bakterilerin en çok bulundukları yerlerden biridir. Bu oluşumda tükürüğün içerisinde bulunan bazı iyonlar da görev alır.
Diş taşlarının tamamen temizlenmesi sonucunda ağız içinde ne çürük ne de diş hassasiyeti sorunu yaşanmaz.

Diş Taşının zararları

Diş taşları en çok alt ve üst ön dişlerin arka kısımlarında oluşur. Aynı zamanda burası temizlenmesi zor yerlerdir. Bu nedenle bu bölgelerde diş taşı oluşma olasılığı daha fazladır. Bakımları yapılmadığı takdirde diş taşları zamanla diş eti büyümesine ve diş eti çekilmesine neden olur. Bunların haricinde dişte hassasiyet, dişte çürük oluşumu, ağız kokusu ve dişlerde sararma oluşur.

Diş taşı temizliğinin zararları nelerdir?

Diş taşı temizliği tamamen zararsız ve uygulanabilir bir yöntemdir. Diş sağlığı önemi için aynı zamanda doktorlar tarafından önerilen bir uygulamadır. Diş taşı temizliği sırasında acı, yanma, ağrı ve sızı gibi durumlar söz konusu değildir. Dişe ve diş etlerine dokunmadan diş taşları temizlenerek ağızdan atılır. Diş taşı temizliği yapılırken, hekiminiz dişlerinizi çizmeden temizlemeye, diş ve dişetini korumaya çalışırken, dişlerinizi parlatılması için en uygun beyazlatma ajanını kullanarak bu işlemi sonlandıracaktır. Bazen hafif hassasiyetler olmasına rağmen, acısız ve zahmetsiz bir işlem olarak değerlendirilebilir.

Diş taşı temizliği uygulama yöntemi

Diş taşı temizliği, diş beyazlatma işleminde kimyasallar kullanılmadan su ile çalışan titreşimli özel makinelerle veya özel aletlerle yapılır. Kişinin isteğine göre değişen bu süre için en ideali 6 ayda bir tekrarlanması tavsiye edilmektedir. Diş hekimlerinin de önerdiği bu sürede yapılan diş taşı temizliği, diş hassasiyetlerinin ve çürük oluşumunun büyük oranda önüne geçilmiş olur. Bu temizlik sayesinde diş taşı – tartar oluşumunun da azaldığı görülür.
Yarım saatten daha az süren bu uygulamada diş taşı- tartar oluşumları temizlenir. Yetişkin bir insana rahatlıkla yapılabilir. Diş taşı temizliği uygulaması sonrasında diş hassasiyeti oluşabilir bu geçicidir ve en fazla bir hafta içinde ortadan kalkar.
Temizlik sonrası daha sağlıklı dişetleriyle beraber daha az çürüyen ve daha sağlıklı ışıldayan dişlere ulaşılmış olunur.

Flor Uygulaması (Diş Hassasiyetini Giderme)

Dişi kaplayan ve koruyan mine tabakası farklı sebeplerden dolayı zamanla aşınır, hasar görür ve zayıflar. Bunun sonucunda diş etleri çekilir ve diş kökleri açığa çıkar. Bunlar diş hassasiyetine sebebiyet verir.

Diş hassasiyeti nedir?

Diş hassasiyeti yapılan yanlış uygulamalar sonucunda da meydana gelebilir. Bunlar; dişlerin yanlış fırçalanması, soğuk, sıcak, ekşi, tatlı yiyeceklerin sık sık tüketilmesi diş hassasiyetine sebep olan en önemli nedenlerdir.
Bu sebeplerin yanında dişlerde oluşmuş çatlaklar, yeni yapılmış dolgular, diş taşı temizleme ve diş beyazlatma işlemi diş hassasiyetine sebebiyet veren diğer etmenlerdir.
Dişlerdeki hassasiyeti azaltmak için diş hassasiyetinin bulunduğu yere özel olarak flor ajanları uygulanır. Flor denilen madde diş minesine yapışır ve dişi daha kuvvetli bir hale getirir. Bunun yanında flor, asitli yiyecek ve içecekler ortamında dişi bakterilerden korur. Çürümeye yeni başlamış olan dişlerin çürümesini engeller.

Flor uygulaması nasıl yapılıyor?

Tek kullanımlık kaşıklar yardımıyla jel formunda olan flor bir dakika boyunca diş yüzeyine uygulanır ve bekletilir. Bu işlem 6 ayda bir tekrar edilmelidir. Bu devamlı işlem sonrasında diş hassasiyeti giderme önüne geçildiği gibi çürük oluşumunun da önüne geçer. Dişler direnç kazanmış olur.
Bu işlemin yanında bir de yoğunlaştırılmış flor uygulaması bulunur. Bu jel yoğun bir şekilde direkt dişin üzerine uygulanır. Ve bu sayede diş hassasiyeti giderme ve azaltma yapılır.

Yarık Örtücü

Yarık örtme uygulaması; süt ve kalıcı azı dişlerinin çiğneyici üst yüzeylerinde ve ön tarafta bulunan dişlerin ise arka kısmında bulunan yarıkları örten, şeffaf ve çürümeyi engelleyen koruyucu bir uygulamadır.
Dişlerin doğal yapısı itibariyle çiğneyici üst kısımlar girintili ve çıkıntılıdır. Bu bölgelerde yiyecek artıkları birikmesi fazladır. Bu sebeple bu bölgelerde fazlasıyla bakteri birikir ve dişin hızlı bir şekilde çürümesine neden olur. Diş ne kadar çok fırçalanırsa fırçalansın girinti ve çıkıntıları tamamıyla temizlemek mümkün değildir. Yarık örtücüler bu girintili çıkıntılı yerleri doldurarak bakteri oluşumunu ve birikimini engelleyerek çürümeyi durdurur.

Yarık örtücü işlemi nedir?


Birkaç dakika içerisinde diş arası artık engelleme işlemini başarıyla gerçekleştiren yarık örtücüler; ağrısız, iğnesiz ve diş yüzeyinde derin çukurlar oluşturulmadan yapılır. Bu özel işlem birkaç dakika sürer. Bu alanların yarık örtücüyle onarılması dişlerde ömür boyu çürük oluşumunun önüne geçmiş olur.

Yarık örtücü işlemi nasıl yapılmaktadır?

  • Dişin yüzeyi, diş üzerinde herhangi bir derin aşındırma yapmadan özel cihazlarla temizlenir.
  • Dişin çiğneyici yüzeyinde bulunan girintiler başka kısımlara taşırılmadan özenli ve dikkatli bir biçimde asitlenir, pürüzsüzleştirilir. Bu işlemler esnasında bakteriler de ölür.
  • Yarık örtücü uygulaması yapıldıktan ve diş arası artık engelleme işlemi sonlandıktan sonra yarıklara yarık örtücü ajan denilen bir madde uygulanır. Ve bu sayede dişler ömür boyu çürüklere karşı savaşır.

Küretaj (Dişeti Altı Kötü Doku Alınması)

Yiyeceklerin birikmesiyle oluşan diş taşları ve plaklar diş etlerini üst kısımlarında bulunabildiği gibi diş etlerinin alt kısımlarında yani görünmeyen yüzeylerinde de bulunabilir. Dişeti üzerindeki kalan diş taşları temizlendikten sonra ikinci aşama olarak dişetlerinin alt kısmında bulunan kötü doku, diş iltihabı ve diş taşları temizlenir. Bu işleme küretaj işlemi denir. Bu işlemler sıklıkla Uzman Diş hekimleri olan Dişeti Hastalıkları Uzmanınca yapılmaktadır.

Tedavi olunmazsa;

Dişler üzerinde bulunan ve oluşan diş taşları temizlenmezse diş eti iltihabı ve diş iltihabı daha derin dokulara ve kısımlara inerek temizlenmesi daha da zor hale gelirler. Eğer erken tedavi olunmazsa ve tedavi süreci uzatılırsa bu iltihap kemiği eriterek diş kaybına yol açabilir. Bu aşamada mutlaka cerrahi bir işlem gerekir ve oldukça derin bir temizlik yapılmalıdır.

Küretaj nasıl yapılmaktadır?

Küretaj uygulaması bölgesel olarak uyuşma sağlanarak, iltihaplı dokunun dişten ve dişetinden uzaklaştırılmasıyla yapılan bir uygulamadır. Dişetinin alt kısmında bulunan iltihaplı ve kötü dokular özel olarak üretilmiş el aletleriyle temizlenir. Kötü durumda olan kök yüzeyleri düzeltilir ve burada bulunan iltihaplı doku detaylı ve özenli bir şekilde uzaklaştırılarak dişin- dişetinin sağlıklı bir hal almasına yardımcı olurlar.
Bu işlem sonrasında dişlere- dişetlerine yapılacak olan düzenli ve dikkatli bakım daha sağlıklı dişlere- dişeti oluşumuna yardımcı olacaktır. Diş plakları ve diş taşları daha sık ve özenli bir temizlikle uzaklaştırıldıktan sonra kısa vadede küretaj işlemine gerek kalmayacaktır.