Diş Beyazlatma 2018-01-30T02:54:26+00:00

Diş Beyazlatma

Diş beyazlatma işlemi yaklaşık olarak 100 yıldır uygulanan ve teknikleri halen daha geliştirilen bir işlemdir. Belirli ve zararı aza indirgenmiş kimyasal maddeler kullanarak, diş minesine ve diş etine zarar vermeden dişlerin rengi istenilen tonda açılır. Bu şekilde beyazlatma işlemi sağlanmış olur.

Ev Tipi Diş Beyazlatma yöntemi

Diş parlatma işlemlerinde ev tipi ve ofis tipi olmak üzere iki işlem uygulanır. Ev tipi beyazlatmada daha bulunabilir malzemeler kullanılırken, ofis tipi beyazlatmada hekimler tarafından kullanılması gereken kimyasal maddeler kullanılır. Evde diş beyazlatma yöntemleri sağlık açısından bir tehdit barındırmasa da, diş ve diş eti sağlığı açısından bazı sıkıntılar ortaya çıkarabilir. Örneğin limon ve karbonat gibi tepkimeye girip oksitlenen ve asit içeren bir malzemenin diş beyazlatma yönteminde kullanılması yanlıştır. Dişleri beyazlatır fakat bu işlemi diş minesini aşındırarak ve zarar vererek yapar. Bu nedenle her evde diş beyazlatma yöntemlerini denemek doğru değildir. Dişlerde kalıcı hasara neden olabilir.
Bunun aksine, hekimler tarafından yapılabilecek her türlü beyazlatma işlemi sağlık ve diş sağlığı açısından zararlı değildir. Hele ki diş sağlığından sorumlu olan doktorların, diş sağlığına zarar verecek uygulamalar yapması beklenmez. Bu nedenle ev tipi diş beyazlatmalar bir tarafa bırakılmalı ve çok daha sağlıklı sonuç verecek olan ofis tipi beyazlatmalara öncelik verilmelidir.

Ofis tipi beyazlatmada sık kullanılan yöntemler

İlk aşama Diş taşı temizliği ve Parlatma denilebilir ki bu temel uygulamadır.
İkinci aşama ise Silikon püskürtme ile diş beyazlatma işlemidir ki bu ara yüzeylerde kalan gizli renklenmeleri de almak amacıyla da yapılır.
3. Aşama ise Mavi ışıkla diş beyazlatmadır.
4. Aşama ise en ileri yöntem olarak kabul edilen Lazerle (Kırmızı Işın) Diş beyazlatma ve tabi ki her gün literatüre bir yenisi eklenen diş beyazlatma yöntemleri ile bu konuda oldukça detaylı ve ayrıntılı bir arayışa girilmiştir.

Diş rengini açmak için kullanılan maddeler

Beyazlatmada karbamit peroksit ve benzer bir madde olan hidrojen peroksit kullanılır. Temelde birbirlerine benzerler fakat firmalar kendi isteklerine göre maddeyi kullanırlar. Genel olarak ofis tipi beyazlatma denilen kliniklerde ve hastanelerde yapılan beyazlatmada hidrojen peroksit maddesi kullanılırken, ev tipi beyazlatma işlemi ise karbamit peroksit kullanılır.

Temel Diş beyazlatma işleminin aşamaları

1. Polisaj: Diş yüzeylerinin yemek artıklarından ve bakterilerden arındırılması işlemidir. Özel macunlar kullanılarak diş yüzeyi süpürülür.
2. Başlangıç renginin kaydedilmesi: Dişlerin işlem öncesi başlangıç rengi kaydedilir. İleride karşılaştırma yapılabilmesi için.
3. Dil ve dudağın dişlerden uzaklaştırılması: Beyazlatma maddeleri dil, dudak, diş eti gibi yumuşak dokulara zarar verir. Bu nedenle işlem sırasında dişten uzaklaştırmak gerekir.
4. Diş eti bariyeri: Beyazlatma maddesinin diş etine zarar vermemesi için bariyer uygulaması yapılır.
5. Beyazlatıcının uygulanması: Kuru ve temiz cildin üzerine madde sürülür ve beklemeye konur. 20 dakika boyunca diş beyazlatma işleminin gerçekleşmesi beklenir. Diş yapısı müsaade ederse ve iyi maddeler kullanıldığı takdirde Hollywood beyazı dişlere sahip olmak mümkün olabilir.
6. Temizleme: Seans bitince dişler temizlenir. Gerekli görülürse işlem bir kez daha uygulanılır.

Lazerle Diş Beyazlatma

Lazerden, günümüz teknolojisinde sağlık sektöründen inşaat sektörüne birçok alanda faydalanılır. Özellikle tıp sektöründe birçok hastalığın tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanında diş estetiği sağlamak amacıyla en hızlı şekilde dişi beyazlatmak için kullanılan yöntemdir. Kırmızı Işın Lazer ile diş beyazlatma yöntemi ile tek seansta 15 dakikada 4-5 tona kadar renk açılması sağlanabilmektedir.

Lazer ile nasıl uygulanır?

Lazer ile diş beyazlatma işlemi mutlaka bir hekim tarafından yapılması önerilir. Ayrıca Lazerle Diş beyazlatma işlemi öncesi, temel diştaşı temizliği ve parlatma işlemleriyle diş yüzeyleri saydam temiz ve berrak olması gerekir. Lazerin dişe uygun seviyede tutulması ve gerekli jel miktarının doğru ayarlanması gerekir ve bu işlem profesyonellik gerektirir.
• Öncelikle temiz ve kuru dişin üzerine lazer işleminde kullanılacak olan sıvı enjekte edilir.
• Daha sonra beyazlatma işlemi gerçekleştiren ve ağartıcı olarak bilinen alet belirli bir uzaklıkta dişlere tutulur.
• Hekimin uyguladığı tekniğe göre aletin diş üzerinde bekletilme süresi değişebilir. Bir süre beklenir.
• En son alet çıkarılarak temizleme işlemi gerçekleştirilir.
• Ortalama 15 dakika ve pratik bir yöntemle tek seansta diş beyazlatma işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Lazerle tedavi ne sıklıkta yapılmalı

Bu süreç yapılan lazer cihazının kalitesiyle ve kişin dişlerine nasıl baktığına göre değişir. Bakımını düzenli yapar ve dişleri sarartan maddelerden uzak durursa, lazer işlemi uygulanıp beyazlatılmış dişin 2 ila 3 sene arasında ömrü olabilir. Çok fazla kahve, çay, sigara tüketenlerin ve diş bakımlarını dikkatli yapmayanların lazer uygulamaları en fazla 1 sene sonra yenilenme gerektirebilir.

Lazerle diş beyazlatma zararlı bir işlem mi?

Diş hekiminin kontrolü altında yapılan hiçbir beyazlatma işleminin sağlığa zararı bulunmaz. Piyasada bulunan diğer beyazlatma yöntemlerine garanti vermek doğru olmaz. Birçok beyazlatma yöntemi insan sağlığına zarar vermese de diş sağlığına kalıcı zararlar verebilir. Örneğin tek seansta diş beyazlatma vadeden limon ve kabartma tozu oksitlenerek dişlerde kalıcı aşınmaya sebep olur. Bu da diş sağlığı için oldukça tehlikeli bir durumdur.

Lazerle diş beyazlatma işleminin ücreti

Lazer uygulamalarında şehre, kliniğe, kullanılan malzemeye ve uygulayan hekimin ücret tarifesine göre fiyatlar değişkenlik gösterir. Lazer uygulamasının çok dikkatli ve özenli bir şekilde yapılması gerekir.

Silikon Püskürtme ve Diş Beyazlatma

Yapılan detaylı diş temizliğinden sonra air flow adı verilen bu işlem için özel üretilmiş bir cihazla, dişe dokunulmadan, dişe uzaktan silikon parçaları püskürtülerek diş üzerinde ve diş aralarında oluşan sararmalar çıkarılabilir. Püskürtme işleminde kullanılan silikon parçaları yumuşak yapıya sahip olduklarından dişlere ve diş etlerine herhangi bir zarar vermez.
Silikon püskürtme uygulamasındaki asıl amaç, fırçanın dahi ulaşamadığı yerlerde mutlak temizliği sağlamaktadır. Bu sayede en zor bölgeler bile temizlenebilmektedir. Çay, sigara ve kahvenin dişe vermiş olduğu sararmalar bu yöntemle oldukça etkili olarak giderilir. Bunun yanında dişlerde 1- 2 ton açılma da yapılabilmektedir. Dişler parlatılabilir. Aynı zamanda diş etlerine masaj yapılarak diş etlerinin kanlanması artırılır ve çok daha sağlıklı bir gülüşe sahip olunur. Silikon püskürtme ile diş beyazlatma bu şekilde gerçekleştirilir.