Çene Operasyonları 2018-01-30T01:16:26+00:00

Çene Operasyonları

Çene, dış görünüş ve dişler açısından oldukça önem taşıyan bir yapıdır. Dişleri tutması, ağız yapısını oluşturan en temel yapılardan birisi olması sebebi ile oldukça büyük bir önem taşır. Tüm bunların ışığında çeneler; dış görünüşün oluşmasında, estetik görünümde, beslenme alışkanlığında, sağlıklı nefes almakta, diş çürüğünün oluşmasında ve konuşmalarda çok büyük yer tutmaktadır. Bu yüzden çenenin herhangi bir kaza ya da çarpma gibi durumlarda özellikle korunması gerekmektedir.
Bu derece önemli olan yapının özellikle çarpma ve kaza sonuçlarında karşılaşabileceği birçok problem olur. Günümüzde birçok farklı çene çalışmalarıyla, sorunlu çeneler ideal estetik yüz görünümüne getirilmektedir. Çene eklemi sorunları, çene kırıklığı, çenede olan tümör ve kist durumlarından dolayı çene için birçok tedavi yöntemi gerçekleştirilir. Diş ve çene operasyonları genellikle diş hekimlerinden uzmanlık eğitimi almış Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanları tarafından gerçekleştirilir.

Kırık Çene Tamiri Operasyonu

İnsanlar birden fazla sebepten ötürü kaza geçirebilir ve çeşitli darbeler alabilir. Çene ve yüz de böyle kaza durumlardan oldukça fazla etkilenen bölgelerdendir. Çeşitli sebepler ile kazaya uğrayan ya da darbe alan çene ve yüz bölgelerindeki kırıkların yeniden düzenlenmesi ve kazadan önceki doğal estetik konumuna getirme işlemine kırık çene tamiri operasyonu denmektedir.
Diş, alt ve üst çene, orta yüz, göz tabanı, çene eklemi, elmacık kemiği gibi bölgelerde belirli kırıklıklar görülebilmektedir. Bu bölgelerde oluşan kırıklıklara genellikle ağız içinden estetik operasyonlar ile müdahale olmaktadır. Ancak gerekli durumlarda yüz bölgesinden de kırıklara ulaşılabilir. Bu kırıkların kaynaması için plak ve vida yerleşimi yapılır. Plak ve vida yerleşimleri genellikle platin adı ile bilinmektedir. Özellikle alt ve üst çene kırıklıklarında, alttaki ve üstteki dişlerin birbiri ile olan uyumlu ve tam kapanışını sağlamak, çene kırıklarında doğru kaynamanın önemini bizlere göstermektedir. Kırık tedavileri sonrasında atılan dikişler estetik olarak yapılır. Bazı önemli operasyonların bitişi ile alt çene ve üst çene birbirine aşırı yük binmesini önlemek amacıyla ve platinde-kemikte kaynamasının muntazam olması amacıyla, operasyon sonrasındaki 1 aylık sürede sert gıdalardan kaçınarak protein ağırlıklı özel sıvı ve lifli gıdalarla beslenmesi tavsiye edilir. Platinle çenelerin kaynamasının dışında, diş ve çeneler arası ilişkinin daha iyi olması amacıyla alt ve üst çene arasına lastikler uygulanabilir. Ancak nadiren de olsa nefes alımında çekilen güçlükle ve midede oluşacak bulantı durumunda, uygulanmış olan lastiklerin kesilmesi ve sabitleme işlemlerinin iptal edilmesi ile çeneler kolaylıkla açılabilmektedir.

Çene Kist ve Tümör Alınması Operasyonu

Çene kemiklerinin içerisinde olan ve iç hacmi sıvı ya da yarı sıvı şeyler ile dolu olan patolojik boşluklara çene kistleri denir. Çene kistleri sıklıkla çene kemiklerinde görülür. Ancak az da olsa ağız ve yüz dokusunun yumuşak bölgelerinde de görülebilmektedir.

Çene kistleri ve tümörlerin belirtileri ise şunlardır;

• Bu kistler başlangıçta çok da fazla belirti vermezler. Ancak geç kalınmış teşhislerde çene kemiklerine çok büyük zararlar verebilmektedir. Çene kemiğinde güçsüzleşme, kemik erimesi ve iltihaplı dişeti ve kemik oluşabilir. Hatta bazı kistlerin kemik kanserine de dönüşebilme olasılığı vardır.
• Yüz bölgesinde ağrısız gelişen şişlikler ve alt dudakta oluşabilecek uyuşukluklar olabilmektedir. Bu durum kist veya tümörün sinire baskı yaptığının belirtisi olabilir.
Çene kistleri ve tümörlerinin çene kemiği ya da yumuşak doku tedavisinde ilaçlar bazen sonuç vermemektedir. Bu yüzden ilerlemiş kist ve tümörlerde ameliyat işlemi gerçekleştirilebilir. Kistler bir bütün olarak dışarıya alınır ve torbası ile birlikte çıkarılır. Kist ameliyatı çok detaylı planlanıp uygulanarak, çene siniri, çevre çene kemiği, dişler ve dişeti de korunması gerekir. Kistler sıklıkla çenede belirti vermediği için sıklıkla tesadüfen teşhis edildiğinden, hastalar diş doktorlarına veya uzman diş doktorlarından çene cerrahisi uzmanlarına, diş ve çene kontrolünün düzenli aralıklarla yaptırılması gerekir.

Çenede oluşan kist ve tümör tedavi edilmezi ise;

Kistler tedavi edilmediği zamanlarda büyük yan etkiler görülebilir. Yüz bölgesinde oluşacak olan şişlikler, iltihap akıntıları, yüz dokusu sertleşmeleri, çene kemiği kırıklığı ya da dudaklarda uyuşukluklar, çene yüz bölgesinde asimetri ve estetik olmayan görüntü, kemik kanserleri, kemik erimeleri ve dişeti şişliği veya çekilmeleri gibi birçok soruna yol açabilir. İlerleme durumunda ise tümör-kanser oluşumuna kadar gidebilmektedir. Bazı durumlarda vücudun başka yerinde veya organlarında görülen kanserler, ikincil olarak çene kemiğine atabilir (çene metastazı). O nedenle çene kemiğinin ve dişlerinin muayenesi sürekli belirli aralıklarla yapılmalıdır.
Tedavi için yapılan ameliyatlardan sonra ise dikkat edilmesi gereken birçok husus olmaktadır. Her durumda olduğu gibi ameliyat işlemlerinden sonra da ağız hijyeninin sağlanması gerekir. Ameliyat sonrasında yumuşak veya sıvı gıdalarla beslenmek gerekebilir. Ameliyat bölgelerini zorlayacak olan hareketlerden kaçınmak gerekmektedir. Bunların dışında da kontrollerin kesinlikle aksatılmaması gerekir. Çene kistleri çeşitli tedavi yöntemleriyle alındıktan sonra, çene kemiğinin eridiği yerin, yapay kemiklerle desteklenmesi veya kemik nakliyle güçlendirilmesi gerekebilir.