Çene Estetiği Operasyonu 2018-03-09T15:50:57+00:00

Çene Estetiği Operasyonu

Çene Estetiği Çeşitleri

Alt Çene ve Üst Çene bölgesine birçok operasyon yapılabilmektedir. Bunlar;

  • Kısa çeneleri uzatma
  • Uzun çeneleri kısaltma
  • Çene kaymasının düzletilmesi
  • Çene ucunun daha çekici hale getirilmesi
  • Gıdık giderilmesi
  • Çene köşesinin törpülenmesi
  • Çene törpüleme
  • Çene kisti ve tümör alınması
  • Çene protezleri veya implantının yapılması

bunun gibi birçok cerrahi müdahalenin bulunabileceği çene estetik ameliyatları olarak özetlenebilir.

Alt çene ve üst çene, yüzün toplam üçte ikisini oluşturduğundan, çene estetiği operasyonları sayesinde yüz bölgesinde çok büyük estetik değişikliklere yol açabilir.

Çene Estetiği Nasıl Yapılır?

Üst çene, alt çene ve çevre yüz dokulardaki normal görünümden sapmaların bulunması ve asimetrik duruşların düzeltilmesi olarak birçok cerrahi müdahale ile estetik ameliyatları yapılabilmektedir. Bunun için ise çene protezleri ya da değişik estetik cerrahi teknikleri bilen Çene Cerrahı Uzmanı gerekmektedir. Çenelerde yapılan operasyonlar direk olarak dişlerle bağlantılı olduğundan Diş hekimliği temel eğitimi alan Çene Cerrahisi Uzmanları, diş ve çenelerde uyumlu değişiklikleri çok iyi bir şekilde gözlemleyebilmektedir ve buna göre de operasyon başarı şansı artmaktadır. Çene bölgesine yapılan cerrahi operasyonlar genel olarak estetik ve çiğneme etkinliğini sağlamak amaçlı olan operasyonlar olmaktadır. Ancak diş hekimleri tarafından yapılan zorunlu işlemler de olabilmektedir, bu nedenle çene cerrahisi operasyonları, diş hekimliğinin diğer alt uzmanlık alanındaki diğer uzmanlarla veya pratisyen diş hekimleriyle birlikte çalışılarak yürütülmesi gerekebilir.
İşleme başlanılmadan önce çene yapısının estetik konusunda uzman bir çene cerrahına muayene olunarak yüz hattının doğru bir şekilde inceletilmesi veya konumlanması planlaması muhakkak dikkat edilmesi gereken hususlardan bazılarıdır.

İşleme başlanılmadan önce çene yapısının estetik konusunda uzman bir çene cerrahına yüz hattının doğru bir şekilde inceletilmesi veya konumlanması muhakkak dikkat edilmesi gereken hususlardan bazılarıdır.

Dışa doğru fazla çıkık olan çene

Sıklıkla alt çenenin önde olması ile ilgili bu tabir kullanılır. Alt çene uzunluğu belirli bir sınırın üstünde ise çene kısaltması veya alt çene geriye alma operasyonu yapılabilir. Eğer küçük bir geriletme ile ideal estetik görüntüye sahip hale getirilmesi isteniyorsa, küçük bir çene ucu operasyonuyla estetik görünüm sağlanabilir. Halk dilinde ise çene törpüleme işlemi diye bilinebilir. Ancak törpülemek yerine uygun tekniklerle çene ucunun konumunu istenildiği gibi değiştirmek daha sağlıklı sonuçlar doğurabilir. Genellikle çok uzun sürmeyen bu işlemler çeneleri küçültmek ve daha narin görünüm amacı ile yapılır ve operasyon içeren işlemler olarak bilinir. Bu operasyonları geçiren kişi muhakkak kontrollerini aksatmamalıdır.

Çene ucu basık ve küçük çene

Çenenin genel yapısının korunması sağlanarak basık durumunda olan çeneye silikon doldurulması işlemlerini içermektedir. Çenenin içerisinin silikonla doldurulması ile daha belirgin bir çene hattına sahip olunabilmektedir. Eğer ki hasta kısa bir çene yapısına sahip ise vida yardımı ile çeneler öne doğru itilebilmektedir. Çene ucunun vidalar ve platinle önde konumlandırılmasıyla, sıklıkla gıdı alınmış gibi olur aynı zamanda, çene ucuna tutunan kasların da öne alınmasıyla soluk borusunun rahatlaması ve daha rahat nefes alınması da sağlanabilir. Bu sayede rahat nefes alınabilir, gıdık giderildiği için estetik olarak yandan güzel görünür, soluk alıp vermede tıkanmada rahatlıktan dolayı gece daha rahat uyku uyunur, bu sayede kalp zorlanması azalır, ağızdan nefes almak için ağzı açarak uyuma azaldığı için ağız kuruluğu ve ağız kokusu azalır ki bu sayede diş çürüklerinin ve dişeti hastalıklarının da önüne geçilmeye çalışılır.
Çene, insanın en fazla dikkat çeken yüz kısmında olduğu için çok dikkatli operasyon planlaması ve tedavisi olması gerekir. Ameliyatı gerçekleştirecek olan doktorun alanında uzman ve tecrübeli olması da önemli bir ayrıntıdır.

Çene Ucu Şekillendirmesi Operasyonu

Çene ucu aynı burun ucu gibi yüz hattını oluşturan en önemli yapılardan birisidir. Bu yüzden yüzün diğer organları ve yapıları ile orantılı bir şekilde olmalıdır. Bu yüzden çene ucu operasyonları genellikle burun operasyonları ile beraber de yapılabilmektedir. Yan profilden bakıldığı zaman çene ucu buruna oranla daha geride olduğunda, çeneye yerleştirilen dolgu ile çene ve yüz orantısı sağlanmış olur.
Bu operasyonlardan önce muhakkak uzman estetik çene cerrahı tarafından değerlendirmeler yapılmalıdır. Bunun dışında aspirin ve türevleri olan ilaçlar operasyondan en az 2 gün önce kesilir. Bu işlemlerden belli bir süre önce ve sonrasında sigara içimi tavsiye edilmemektedir. Ayrıca genel anestezi narkozundaki operasyondan 6 saat öncesine kadar hiçbir şey yenmemelidir.
Kısa süren operasyonlar sonucunda hastanede kalma gibi durumlar nadiren olur. Operasyonda çene protezi ağız içinden ya da çene altından küçük bir kesi yardımı ile yerleştirilir. Bu işlemlerde hastanın durumuna bağlı olarak lokal ya da genel anestezi yapılabilir.
Ancak çene uçununa silikon doldurma veya törpüleme işleminde bazı komplikasyonlar da çıkabilmektedir. Çene ucu törpüleme işlemi sonrasında çene ucuna tutunan kaslar, ideal tutunamadığından çene ucunda noktasal kızarıklık ve pütürlülük görülebilmektedir. Çene ucuna silikon doldurma işleminde de alerjik doku reaksiyonuyla, vücudun kabul etmemesi veya enfeksiyona yol açması veya da dolgu maddesinin kayması gibi sorunlar da olabilmektedir.
Bu nedenle çene ucunun vida ve platinler yardımıyla ideal estetik konuma alınıp sabitlenmesi sayesinde yüz görünümünde kalıcı görünüm sağlanmaya çalışılır. Vida ve platin vücuda uyumlu malzemeler olduğu için de çıkartılmaya çoğunlukla gerek kalmaz. Hatta çene uçununun öne alındığı durumlarda, bu teknik sayesinde çene altındaki gıdı görünümü de azaltılmış olur.

Çene İlerletme ve Geriletme Operasyonu

Çene ilerletme ve geriletme operasyonları; çene kemiklerinin, dişlerin, yumuşak ve sert dokuların bünyeye göre estetik olarak en iyi duruma getirilmesi için yapılan cerrahi operasyonlardır.

Çene yapısı neden bozulur?

Genetik faktörler, çenelerde zamanla oluşan gelişim bozuklukları ve vurma ya da çarpma gibi olumsuz sebeplerden çene yapısında bozulma olabilmektedir.
Alt ve üst çeneler kendi içinde ve birbirilerine göre uyumsuz bir hale geldiğinde yüz estetiği, konuşma bozukluğu, çiğneme kaybı, diş çürükleri, dişeti hastalıkları ve çene kemik erimesi gibi daha birçok rahatsızlıkların olduğu durumlar da gerçekleşir.

Çene operasyonları neden yapılır?

• Çenelerin ve dişlerin birbiri ile kapanışının, tel tedavisi ile tek başına sorunun çözülememesi durumlarında cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulabilmektedir.
• Çene estetiği görünüm ve çiğneme işlevini geliştirmek ve aynı zamanda ısırmanın düzeltilmesi gibi birçok kişinin doğru bir şekilde yemek yiyememesine neden olan durumları ortadan kaldırabilir. Bu sayede daha iyi bir çiğneme gerçekleştirilir.
• Cerrahi müdahaleler ile dişlerin ve çene kemiklerinin ideal olan anatomik yerlere taşınması ile uzun ortodontik tedavi süresinin kısalabilmesi.
• Çenenin gereken anatomik yapıda olması ile yüzdeki diğer hatlarda da doğru bir görünüm elde edilerek estetik güzellik sağlama.
• Nefes almada rahatlamalar meydana gelmektedir.
• Uyku apnesi problemlerinin önüne geçilebilmektedir.
• Konuşmada da iyileştirmeler sağlanır.
• Bu ameliyatlar sayesinde, alt çene veya alt çene uçununu öne alınmasıyla, gıdı da giderilebilir.

Çene estetiği sonrası iz kalıyor mu?

Çene ucu operasyonu, vida ve platin yerleştirilerek çene ucuna yeni görünüm verilmesi işlemi ağız içinden dişetinden kesi yapılarak uygulanır. Ciltte kesi olmadığı için estetik bir operasyondur. Eğer ki çene ucu protezi yerleştirilmesi planlanıyorsa, ağız içinden kesi yapılarak, vücuda yerleştirilirse iz bırakma gibi bir durum meydana gelmemektedir. Operasyon sonrası, ciltte kısmen morluk oluşabilir ki bu hasta cilt yapısına da bağlı olmakla birlikte, deri dokusu gevşek ve ten yapısı hassas ise bu morluk oluşumu artar. Operasyon sonrası bu morluk 2-3 hafta içerisinde tamamen kaybolması beklenir.

Operasyonun riskleri nelerdir? Operasyon sonrası sizleri ne bekler?

Operasyon işlemi tamamlandıktan sonra çene bölgesinde ufak şişlikler meydana gelebilmektedir. Ancak bu şişlikler birkaç gün içerisinde geçecek olan şişliklerdir. Ağız içi operasyonlar sonrasında beslenmede sıklıkla değişiklik olmaz. Normal yemek yeme alışkanlıklarına devam eder. Operasyon sonrası, ağız içi gargaraların yapılması istenir. Çene ucuna yapılan operasyonda, dişeti kesisi aracılığıyla çene ucuna ulaşılır ve bu bölge operasyon bölgesi önemli sinirleri içermektedir. Bu sinirler dudağı ve çene ucunu kontrol ederler. Bu sinirlere hasar vermeden bu operasyonu uygulamak önemlidir. Hastanın geçici veya kalıcı dudak felci olmadan, operasyonun tamamlanması da operasyonun hedeflerinden bir olmalıdır. Hasta kişinin dişeti iyileşme süreci kendisine bağlı olarak da bir haftaya kadar uzayabilmektedir.